Marksizam za razliku od svih primitivnih oblika socijalizma ne vezuje pokret ni za jedan određeni oblik borbe. On prepoznaje najrazličitije oblike borbe; ne „izmišlja“ ih, nego ih širi, organizuje, daje svestan izraz onim oblicima borbe revolucionarnih klasa koji sami nastaju tokom pokreta. On je apsolutno neprijateljski raspoložen prema svim apstraktnim formulama i prema svim doktrinarnim receptima. Marksizam zahteva pažljivo sagledavanje masovne borbe koja je u toku, koja, kako se pokret razvija, kako klasna svest masa raste, kako ekonomske i političke krize postaju akutne, neprekidno rađa nove i raznovrsnije metode odbrane i napada.
Stoga marksizam ne odbacuje bilo koji oblik borbe. On se ni pod kojim okolnostima ne ograničava na oblike borbe koji su mogući i postoje samo u datom trenutku, prepoznajući da novi oblici borbe, nepoznati učesnicima datog perioda, neizbežno nastaju kako se menja data socijalna situacija. U tom pogledu, marksizam uči, ako se možemo tako izraziti, iz prakse masa i ne pretenduje da podučava mase oblicima borbe koje su izmislili „sistematičari“ u izolaciji svojih studija.
Na drugom mestu, marksizam zahteva apsolutno istorijsko ispitivanje pitanja oblika borbe. Ako se ovo pitanje tretira odvojeno od konkretne istorijske situacije, odaje se nerazumevanje osnova dijalektičkog materijalizma. U različitim fazama ekonomske evolucije, u zavisnosti od razlika u političkim, nacionalno-kulturnim, životnim i drugim uslovima, razni oblici borbe dolaze do izražaja i postaju glavni oblici borbe; i s tim u vezi, sekundarni, pomoćni oblici borbe podvrgavaju se promeni. Pokušati odgovoriti sa „da“ ili „ne“ na pitanje treba li koristiti neko posebno sredstvo borbe, bez detaljnog ispitivanja konkretne situacije datog pokreta u datoj fazi njegovog razvoja, znači potpuno napustiti marksističku poziciju.
– Izvod iz: V. I. Lenin, GuerrillaWarfare, 1906; Collected. Works, Vol. 11, 1962
Bonus info: Pisac H. G. Wells naveo je u svom delu „Rat svetova“ zanimljivost da je Lenjin pričao engleski sa irskim akcentom, pošto ga je podučavao učitelj iz Dablina.